Proces budowy nie należy do najłatwiejszych i nie da się przejść przez niego bez używania maszyn drogowych. Innowacje są rzeczą naturalną, a potrzeba do nich takich pojazdów jak walec. Nie każdy jednak wie, że walec walcowi nierówny, o czym powiemy sobie w naszym tekście. Do jakich prac najlepiej go wykorzystywać? Jakie są ich rodzaje? Więcej dowiecie się z naszego tekstu.
Walce wykorzystuje się do budowy dróg, tras rowerowych, chociaż trzeba pamiętać o tym, że są różne rodzaje walców, które różnią się funkcjonalnością, a też w przypadku wynajmu sprzętu budowlanego mówimy o różnej cenie.
Walce statyczne
Są to walce, które przeważnie wykorzystywane są na końcowym etapie prac, kiedy to oddziałują swoją masą na niewielką głębokość. Z racji ich wykorzystywania, nie nadają się do innego zastosowania, ale można je spotkać na placach budowy najczęściej. Stosuje się je do zagęszczania podsypek pod fundamenty piaskowe, żwirowe czy też tłuczniowych.
Walce statyczne wykorzystuje się również do dogęszczania górnych warstw nasypów. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się walce okołkowane i ożebrowane. Trzeba powiedzieć też, że typ walca powinien być dokładnie wybrany przez projektanta. W Węglo-Sprzęt możecie wynająć model CAT CP-663E z szerokością zagęszczania 2,47t.
Walce udarowe
Są to maszyny działające dzięki efektowi dynamicznego wspomagania statystycznej, w takiej sytuacji siła nacisku sprawia, że swobodnie opadającą obciążniki. Są one jednak bardzo rzadko wykorzystywane, a częściej wybiera się walce wibracyjne oraz statyczne.
Walce udarowe są nazywane również uderzeniowymi, gdyż jednocześnie występuje oddziaływanie statyczne i uderzeniowe.
Walce wibracyjne
Jest to idealny rodzaj sprzętu budowlanego, natomiast trzeba powiedzieć, że doskonale poradzi sobie z trudnym podłożem i dotrze do różnych miejsc. Idealnie sprawdzi się przy budowie dróg, ulic oraz tras rowerowych. Są to największe maszyny, które służą do ubijania gruntu, a dynamiczny sposób obciążenia sprawia, że zmienia się wartość kąta tarcia wewnętrznego w podłożu, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność.
Walce wibracyjne w Węglo-Sprzęt to opcja do takich gruntów jak: żwiry, rumosze czy pospółki. Są to maszyny dość lekkie, chociaż trzeba powiedzieć, że rozluźniają górną warstwę gruntu, co sprawia, że później musi się pojawić maszyna jak walec ogumiony z dużym ciśnieniem bądź gładki walec statyczny. Ich dużą zaletą uniwersalność, dlatego też wielu klientów wybiera właśnie ten rodzaj walca. Nie bez powodu spora część z nich chętnie stale współpracuje z Węglo-Sprzęt, ponieważ jest zadowolona z jakości sprzętu, ale również z odpowiedniego podejścia do klienta.
Nie można zapomnieć, że wynajem walca w mieście jak Gliwice powinien być dokładnie przemyślany, aby był efektywny. Warto zwracać uwagę na markę, jednak walce dostępne w naszej ofercie to CAT czy Ammann, czyli marki, które są rozpoznawalne na całym świecie ze względu na jakość i wytrzymałość.