Węgiel jest surowcem, o którym mówi się, że Polska nim stoi. Niestety, kryzys węglowy stał się faktem, a Polacy do końca jeszcze nie wiedzą czym, oraz w jaki sposób będą palili w swoich piecach. Wydaje się, że nadchodząca zima będzie trudnym czasem, natomiast pewnym rozwiązaniem jest dodatek węglowy. Postanowiliśmy sprawdzić, jak go otrzymać, na jakie dofinansowanie można liczyć, jak i na pozostałe aspekty tej bonifikaty.
Dla kogo przeznaczony jest dodatek węglowy?
Jeżeli chodzi o warunki przyznawania dodatku węglowego w 2022 roku, to przeznaczony jest on na gospodarstwo domowe. Tak więc jeżeli kilku domowników złoży taki wniosek, to będzie rozpatrywany tylko i wyłącznie ten pierwszy. Taka kwota ma być przeznaczona na zakup węgla dla osób spalających węglem w piecach, kotłach, kozach, kominkach czy też piecokuchniach. Co ciekawe, nie ma żadnego kryterium dochodowego, tak więc po takie środki mogą sięgnąć osoby mało zarabiające, ale też takie, które stać na zakup węgla.
Rząd musi sięgnąć głęboko do sakiewki, ponieważ szacuje się, że ten projekt ma kosztować 11,5 mld złotych, a nie są to obiektywnie mówiąc małe pieniądze. Taki dodatek sprawi, że domownicy nie będą musieli nadmiernie oszczędzać, by zakupić węgiel, którego ceny i tak są już wysokie, a problemy z jego dostępnością są równie niemałe.
Gdzie można ubiegać się o dodatek węglowy?
Kwestia składania wniosków jest bardzo prosta. Można złożyć go w gminach osobiście bądź też internetowo. Czas na złożenie takiej deklaracji jest do 30 listopada 2022. Gmina na wypłacenie należności ma 30 dni.
Co ciekawe, dodatek węglowy jest wyłączony spod ewidencji podatkowej. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że nie będzie to trzeba uwzględniać przy wypełnianiu w 2023 roku deklaracji podatkowej PIT.
Skąd można pobrać druk o dodatek węglowy?
Aby pobrać druk i starać się o dodatek węglowy, należy odwiedzić strony rządowe i tam znaleźć wzór o dopłatę do węgla. Należy podać podstawowe informacje jak: PESEL, imię, nazwisko, adres, ale również dane PESEL wszystkich domowników zamieszkujących gospodarstwo i oczywiście również nr konta, na który ma trafić dofinansowanie.
Ktoś może być zaskoczony tym, że należy podać dane innych domowników, ale jednak jest to ułatwienie dla gmin, aby można było w prosty sposób sprawdzić, czy kilka osób z jednego gospodarstwa nie złożyło takowego wniosku. Pamiętać trzeba o tym, aby wszystkie dane były zgodne z prawdą – przedstawione informacje są objęte klauzulą i nieprawidłowe dane grozi odpowiedzialność karna, nawet do kilku tysięcy złotych mandatu.