W kontekście węgla mówi się coraz o jego przyszłości. Wyraźnie widać, że trend polega na odchodzeniu od „czarnego złota” na rzecz OZE, chociaż należy zaznaczyć, że Chiny czy Niemcy otwierają kolejne kopalnie i zwiększają wydobycie. Warto jednak zwrócić oczy na Polskę i zastanowić się, jak będzie wyglądać przyszłość tego surowca. Mamy swoje przemyślenia, które oparliśmy na solidnych podstawach.
Odnawialne źródła energii nie wystarczą
Obecnie promuje się cały czas model, w którym to panele fotowoltaiczne oraz inne rozwiązania bardziej ekologiczne zapewnią prąd i ciepło. Nie wątpimy, że jest to rozwiązanie skuteczne, które ma swoje zalety, ale również posiada swoje wady, szczególnie widoczne w okresie jesienno-zimowym. Brak słońca bądź niewielkie jego ilości sprawiają, że trzeba korzystać z nadwyżek prądu, a te przecież też mają swoje limity.
Pozbywanie się węgla kosztem OZE nie jest odpowiedzialną decyzją. Jeżeli zastanawiacie się, co będzie z węglem, to sytuacja w Europie będzie inna niż na całym świecie. Europa jest odpowiedzialna za niecałe 15% emisji CO2. Wystarczy tylko zobaczyć na przykład z Chin, gdzie CO2 to ponad 20 Mt z 31. Rząd chiński nie będzie bazować na twierdzeniach polityków unijnych, którzy postulują ograniczanie produkcji węgla. Tak więc gdyby nawet Europa znacznie zredukowała emisję CO2, to w skali całego świata nie byłoby to niczym wielkim. Polska odpowiedzialna jest za 0,05% emisji CO2, więc praktycznie wpływamy na klimat na świecie. Nie sposób nie dostrzec tutaj działań, które uderzą w Polską gospodarkę, ponieważ węgiel to dla nas gwarancja stabilności bezpieczeństwa energetycznego.
Do 2049 roku w Polsce ma być wygaszone górnictwo
Wiemy, że Jacek Sasin podpisał harmonogram wygaszania kopalń do 2049 roku. Oznacza to ni mniej, nie więcej, że w 2049 zostanie zamknięta ostatnia kopalnia w naszym kraju. Wpłynie to na górników, którzy jeszcze muszą pracować pod ziemią, ale też będzie sprawiało, że młode osoby nie będą chciały wchodzić na rynek pracy do kopalni, bo po co pracować w miejscu, które za parę lat będzie zamknięte?
Wygaszenie górnictwa w naszym kraju nie jest dobre, ponieważ uzależnia nas w pełni od innych źródeł zasilania. Zakup węgla kamiennego pozwala rodzinom na ogrzewanie mieszkań, a korzystanie z paneli nie zawsze jest możliwe, bo jest to przeznaczone dla tych, którzy posiadają własny dom czy posesję. Dyrektywy mieszkaniowe również są kolejnym ciosem dla osób mieszkających w kamienicach i nakłada obowiązki na właścicieli kamienic i bloków.
Węgiel nadal będzie najskuteczniejszym źródłem energii w Polsce
Trudno jest wyobrazić sobie sytuację, w której to w naszym kraju nie ma górnictwa. Nie oznacza to jednak tego, że Polska będzie musiała importować węgiel z innych krajów, które niekoniecznie godzą się na redukcję CO2. Do tego czasu z pewnością w Polsce przeważnie będzie się ogrzewać węglem, bo trudno sobie wyobrazić, że starsze małżeństwo decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, gdzie nie zawsze jest to nawet możliwe.
Zimy potrafią zaskakiwać nie tylko drogowców. Dlatego skład węgla gliwice, jakim jest Węglo-Sprzęt oferuje bardzo dobry węgiel, którym będziecie mogli zapewnić ciepło w waszych domach. Mówi się coraz częściej o elektrowni atomowej, co jest właściwym kierunkiem, natomiast pełna niezależność energetyczna powinna opierać się na dywersyfikacji, czyli mixie energetycznym, gdzie jest miejsce dla węgla. Technologia idzie do przodu i pozyskiwanie tego surowca stanie się łatwiejsze i tańsze, jednak wymaga to inwestycji.