Coraz więcej Polaków decyduje się na to, by ocieplić swoje domy i kamienice. Warto powiedzieć, że termomodernizacja często odbywa się m.in. ze środków pozyskanych z dofinansowania z programu Czyste Powietrze. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak to rozwiązanie wypada pod kątem finansowym i czy rzeczywiście jest to opłacalne. Na tak postawione pytanie, odpowiemy sobie w naszym tekście.
Ocieplenie domu nie może się obyć bez ekspertyzy konstrukcyjnej
Pierwszą konieczną rzeczą, którą trzeba wykonać zanim dojdzie do ocieplenia domu to ekspertyza budowlana. Dotyczy to przede wszystkim starego budownictwa. Polega ona na tym, że po jej uzyskaniu będziemy spokojni, że nic nie stanie z naszym domem i należy chociażby rozpoznać poziom wody gruntowej, czy warunki wodne i gruntowe, które otaczają dom. Istotne jest to, aby dokonać izolacji fundamentów poprzez to, że najpierw delikatnie je wykopujemy z gruntu. Nie można zapomnieć o tym, że izolacji należy dokonać w sposób pionowy oraz poziomy.
Absolutną koniecznością jest to, żeby fundamenty były osuszone, na które później nakłada się maty bitumiczne, powłoki, styrodur czy papy termozgrzewalne. Należy oczywiście stosować materiały najwyższej jakości, bo może się okazać, że nadmierne oszczędzanie doprowadzi do większych szkód niż radości z termomodernizacji, jak również należy trzymać się powyższych wskazówek.
Co daje termomodernizacja?
Termomodernizacja ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to rozwiązanie skuteczne, chociaż jest to kolejny wydatek. Najważniejszą zaletą jest to, że zmniejszamy straty ciepła, które przecież szczególnie w okresie jesienno-zimowym daje się nam we znaki. Oszczędzanie ciepła sprawia, że nie musimy wydawać aż tak wielkich pieniędzy na ogrzewanie, bo po prostu jest dłużej ciepło w domu. Może się okazać, że termomodernizacja sprawi, że nie będziemy musieli się martwić o to, czy w nocy będzie bardzo zimno i dokładanie do pieca będzie rzeczą oczywistą.
Równie ważne jest to, że termomodernizacja prowadzi do ochrony przed wilgocią. Dzięki ociepleniu budynku zmniejsza się zagrożenie w postaci dostania się wody i powstawaniem wilgoci, co przecież przekłada się na poświęcanie czasu na wykonywanie częstszych remontów i wydawania pieniędzy na materiały. Trwałość konstrukcji jest kolejnym argumentem za termomodernizacją, gdyż dobrze położona izolacja prowadzi do przedłużenia żywota budynku i tym samym zmniejsza się ryzyko pęknięć.
Termomodernizacja domu – ile to kosztuje?
Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wynika to przede wszystkim z tego, że są różne metraże domów, różne firmy podejmują się tego zadania oraz ceny materiałów mogą się różnić. Czym większy dom, tym większe ceny, a dodatkowy wpływ ma też technologia zastosowana przy położeniu izolacji, warunki, czy też rodzaj budynku. Można jednak oszacować, ile będzie kosztować termomodernizacja. Zacznijmy od styropianu, który jest kosztem w okolicach 100-150 zł za m2 netto. Dodatkowo robocizna za ułożenie będzie nas kosztować w okolicach 70-90 zł za m2, a należy doliczyć wełnę mineralną, za którą należy zapłacić około 150 zł/m2, a jej położenie to koszt około 100 zł/m2.
Istotne jest to, czy korzystamy z dodatkowego sprzętu. Wynajem maszyn budowlanych do prac przy termomodernizacji jest rozwiązaniem rzadko spotykanym, ale jeżeli ma to ułatwić pracę, to jak najbardziej można to zrobić. Należy pamiętać o tym, że można ubiegać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, co pomoże zaoszczędzić pieniądze, chociaż warto powiedzieć, że rozważanie wymiany ogrzewania na nowszy piec z automatyką sterującą jest lepszym rozwiązaniem zamiast starego kotła.
Całość prac może się zamknąć w okolicach od 30 do 60 tys. przy powierzchni 120m2, jednak tak jak mówiliśmy, jest to przykład, który niekoniecznie musi się sprawdzić w danym miejscu. Inne ceny będą w Warszawie, a jeszcze inne na Podkarpaciu czy Mazurach. Zachęcamy jednak do tego, żeby podjąć się termomodernizacji, bo jest to praktyczne rozwiązanie.