Na każdym kroku można zaobserwować budowy, które sprawiają, że nasze otoczenie cały czas się zmienia. Nie da się przeprowadzać prac bez nowoczesnych maszyn wyręczających człowieka w różnych zajęciach. Wielu osobom może wydawać się, że dźwig to dźwig i w zasadzie niczym się jeden od drugiego niczym nie różni – jest to nieprawda. Postanowiliśmy więc wymienić ich rodzaje oraz typy.
Dźwigi również nazywane są windą bądź wyciągiem. Ich celem jest przenoszenie ciężkich elementów, osób w kabinach na sztywnych prowadnicach, które są nachylone pod kątem większym niż 15 stopni.
Dźwigi samojezdne
Nazwa wskazuje na to, że mamy do czynienia z dźwigiem, który może się poruszać za pomocą napędu. Jest on osadzony na platformie samochodu ciężarowego bądź posiada własne podwozie. Jest napędzany za pomocą jednego albo dwóch silników. Wyposażony jest w wyciągarki, które służą do przenoszenia ciężarów; ich opuszczania i podnoszenia, a ponadto posiadają obrotowe przemieszczenie pomostu i regulowanie zasięgu. Posiadają one dwa typy:
- transportowy
- dźwigowy
Tradycyjne żurawie wieżowe
Bardzo często w miastach można spotkać żurawie, które są wyposażone w kratownicę, długie ramię z hakiem oraz kabinę, która jest przeznaczona dla operatora. Pracują one na ogromnych placach budowy, gdzie stawia się nowoczesne budynki. Taki dźwig wymaga obsługi ze strony kilku osób, a ciekawostką niech będzie to, że samo jego rozstawienie może trwać przynajmniej 2 dni!
Nie są to dźwigi, które są wykorzystywane do lekkich ciężarów tj. przenoszenie lekkich elementów na niewielkich wysokościach, ale są przeznaczone do poważniejszych wyzwań, jak chociażby przenoszenie maszyn na wyższe partie budynków.
Dźwigi HDS
Kolejnym typem dźwigów są te z HDS. Są to inaczej hydrauliczne dźwigi samochodowe, które są zamontowane na nadwoziu samochodu. Ich głównym zadaniem jest rozładunek i załadunek elementów, które są na przyczepie. Kiedyś najbardziej popularnymi dźwigami HDS były STAR, natomiast dziś wykorzystuje się je do użytku ogólnego czy wycinki leśnej – są do tego doskonale przygotowane.
Warto powiedzieć, że transport towarów czy maszyn jest jak najbardziej możliwy z dźwigiem HDS, ale przeważnie stosuje się je do przewozu materiałów budowlanych czy chociażby kontenerów. W tym przypadku nie trzeba jednak korzystać z wózków widłowych oraz innych dodatkowych pomocy. Doskonale sprawdzają się do podawania materiałów jak drewno czy inne elementy konstrukcyjne, co wpływa na przyspieszenie prac.
Mobilne żurawie wieżowe
To prawdziwe połączenie tradycyjnych żurawi oraz dźwigów samochodowych. Ruchome podwozie zostało wyposażone w kratownicę. Rozkładanie żurawia jest bardzo szybkie, bo zajmuje pół godziny, a w przeciwieństwie do tradycyjnego żurawia wystarczy tylko jeden pracownik. Kabina może być osadzona w zależności od potrzeb, ale największą zaletą jest to, że może się przemieszczać. Jego ramię może być ustawione pod dowolnym kątem. Wpływa to na jego elastyczność, dzięki której może wykonywać kilka prac jednego dnia.
Wynajem dźwigu jezdniowego to bardzo dobry krok i zachęcamy do skorzystania z oferty, która oferuje bardzo dobre ceny, wysokiej klasy sprzęt oraz obsługę operatora.
Jakie parametry techniczne są ważne przy wynajmie dźwigu?
Chcąc się zdecydować na wypożyczenie dźwigu samojezdnego, koniecznie trzeba wyróżnić kilka aspektów. Są to:
- Udźwig – maksymalna wielkość obciążenia, przy której praca może się odbywać; jest ona zapewniona przez producenta
- Prędkość jazdy – prędkość, z którą może poruszać się dźwig
- Wysokość podnoszenia – odcinek kabiny pomiędzy najniższym a najwyższym punktem
- Rodzaj napędu – elektryczny/hydrauliczny
- Sposób sterowania – sterownik programowalny regulujący pracę dźwigu; komunikuje się za pomocą bramki
- Efektywność energetyczna – zużycie energii podczas pracy oraz czuwania