Węgiel jest najskuteczniejszą opcją, aby mieć cały czas wysoką temperaturę w swoim domu. Technologia cały czas idzie do przodu i powstają nowe urządzenia takie jak pompa ciepła, które są realną konkurencją dla tradycyjnego paliwa rok w rok pojawiającego się w naszych domach. Postanowiliśmy bliżej zająć się tym tematem pod kątem plusów oraz minusów tego rozwiązania – przeczytajcie nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej!
Pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne
W kontekście węgla wiele mówi się o tym, że przyczynia się do produkcji CO2. Z pompą ciepła jest trochę inaczej i właśnie przy tym wątku się na chwilę zatrzymajmy. Działa ona w taki sposób, że posiada dwa źródła ciepła. Pierwszym jest dolne źródło, czyli może być to grunt, powietrze czy wody powierzchniowe. Górne źródło to instalacja w budynku. System tak pracuje, że energię przekazuje z dolnego do górnego źródła i tym samym otrzymuje się energię cieplną w pełni naturalną, ponieważ jest przesyłana do wymiennika ciepła, a sama energia elektryczna wykorzystywana jest do obiegu czynnika w układzie.
Ekologiczność pompy ciepła pojawia się wtedy, kiedy prąd potrzebny do jej uruchomienia pochodzi z OZE. Jeżeli tak się nie dzieje, to pompa jest zasilana energią pochodzącą z węgla. Ważne jest to, że pompa nie produkuje żadnego dymu, popiołu czy substancji szkodliwych dla środowiska.
Montaż pompy ciepła to nie jest tanie rozwiązanie
Wszystko na papierze wygląda bardzo ładnie, jednak trzeba powiedzieć, że montaż pompy ciepła to nie jest tania sprawa. Ceny są bardzo różne, w zależności od tego, czy wybieramy pompę gruntową czy powietrzną, natomiast ceny rozpoczynają się mniej więcej od 25 tysięcy, a droższe rozwiązania to koszt nawet 100 tys. zł. Warto zainteresować się tematem dotacji; na chwilę obecną można skorzystać z takich programów jak:
- Mój Prąd 4.0
- Czyste Powietrze
- Moje Ciepło
Sprawiają, że można zaoszczędzić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych, jednak nadal jest to „kropla w morzu potrzeb” i trzeba mieć dużo pieniędzy, żeby ją zainstalować. Właściciele domów przeważnie nie mają takich pieniędzy i nie decydują się na jej montaż. Trzeba jednak też powiedzieć, że to opcja pozwalająca na zaoszczędzeniu pieniędzy za coraz to rosnący prąd w naszym kraju. I tutaj jest ważny punkt – pompy ciepła mogą być zasilane z własnych paneli fotowoltaicznych, co jest dodatkową oszczędnością.
Pompy ciepła to urządzenia o złożonej budowie
Co mamy na myśli poprzez „złożoną budowę”? A no to, że przy takiej konstrukcji pojawia się ryzyko awarii sprężarek przy gorszej klasy pompach ciepła, które i tak są przecież sporym wydatkiem. Wydaje się zatem, że trudniej jest o to, by znaleźć taką pompę, która funkcjonowałaby latami. Wymaga to odpowiedniego researchu i konsultacji z profesjonalistami, którzy doradzą zakup konkretnej pompy.
Trzeba z tego miejsca podkreślić to, że do wydajności pompy ciepła potrzebne jest również ogrzewanie podłogowe bądź grzejników, co generuje kolejne koszty. Tak więc cała operacja pod nazwą „Montaż pompy ciepła” nie ogranicza się tylko i wyłącznie do jej zakupu i instalacji, ale również kupna innych komponentów, umożliwiających jej wydajność. Przy niższych temperaturach mogą sobie nie radzić tak dobrze, więc w tej sytuacji węgiel jest po prostu skuteczniejszy. Pompy ciepła mają też sporą wadę w postaci generowania hałasu, który z pewnością może być uciążliwy dla domowników.
Czy zakupilibyśmy pompę ciepła na własną rękę?
To zależy. Przy znajomości rynku, programów rządowych pozwalających otrzymać dotację, firm zapewniających solidny montaż i doradztwo przy zakupie, a przede wszystkim posiadaniu odpowiedniej ilości gotówki – jak najbardziej! Niestety, to tylko teoria, ponieważ obecnie żyjemy w czasach, w których trudno jest o wyłożenie od ręki kilkudziesięciu tysięcy złotych na produkt, który przy srogiej zimie może być mniej efektywny. Na samym końcu decyzja należy do was.