W kontekście sprzętu budowlanego najczęściej mówimy o dźwigach, koparkach czy walcach. Są jednak też sprzęty, które są równie potrzebne przy różnego rodzaju pracach. Przykładem tego jest zagęszczarka, która służy do zwiększenia gęstości podłoża. Postanowiliśmy bliżej zapoznać się z ich specyfiką oraz konkretnymi rodzajami, dlatego zachęcamy was do przeczytania naszego tekstu.
Czym charakteryzują się zagęszczarki?
Ich działanie jest dość specyficzne, żeby nie powiedzieć – monotonne. Co prawda jest tak w rzeczywistości, natomiast ich praca polega na tym, aby za pomocą wibracji zagęszczać grunt. Kluczowym elementem zagęszczarki jest płyta, która wskutek wibracji zagęszcza podłoże poprzez mimośród.
Celem zagęszczarki jest ograniczenie nadmiernego powietrza, które kumuluje się pomiędzy drobinami ziemi. Dzięki jej pracy można zwiększyć nożność podłoża, zredukować porowatość oraz co ciekawe, porowatość wody. Nie można zapominać o tej czynności, ponieważ brak korzystania z zagęszczarki może powodować katastrofy budowlane w postaci zapadania się budynków czy też pozostałych rzeczy jak mosty czy drogi.
Jakie są rodzaje zagęszczarek?
Zagęszczarki możemy podzielić na jednokierunkowe i dwukierunkowe. Pierwsze z nich są dość lekkimi maszynami, które ważą od 50 do 130 kg, więc nie mówimy o dużym ciężarze. Ich celem jest praca na niewielkich powierzchniach. Z kolei dwukierunkowe zagęszczarki są zdecydowanie większymi i cięższymi maszynami, które radzą sobie doskonale na większych terenach, a ich waga rozpoczyna się od 160 kg a kończy nawet na 800!
Klasyfikować zagęszczarki można również na te prowadzone ręcznie, które są najłatwiejsze. Następnie są samoprzesuwne, czyli dwukierunkowe, jednak ich cechą charakterystyczną jest to, że same przesuwają się po danej osi i nie przerywają drgań. Świetnie sprawdzają się w przypadku robot drogowych, gdzie trzeba zagęszczać duże tereny.
Warto podkreślić również to, że istnieją zagęszczarki podczepiane, do pracy których wykorzystuje się ogromne płyty, a jak mówi nazwa, służą one do podczepiania do takich maszyn jak ciągniki czy koparki. Ostatnim, ale najrzadziej spotykanym rodzajem zagęszczarki jest krocząca, która służy do pracy na trudnych terenach, natomiast ich cena jest często zaporowa nawet dla większych firm.
Na jakie parametry warto zwracać uwagę w zagęszczarkach?
Zagęszczarki mają określone parametry, na które zawsze warto zwracać uwagę. Przede wszystkim jest to:
- masa – cięższym sprzętem lepiej ubijemy podłoże, ale za to będzie trudniejszy w prowadzeniu
- wielkość płyty roboczej – ma ogromny wpływ na wydajność pracy; czym większa, tym lepiej, natomiast jest to uzależnione od wielkości powierzchni
- wydajność ubijania – ciekawy parametr, który liczy się za pomocą masy oraz wielkości płyty roboczej. Ma mówić o szybkości przeprowadzonych prac, a w praktyce mieści się od 400 do 700 m2/h
- częstotliwość wibracji – wpływa na prędkość ubijania terenu
- siła odśrodkowa – im większa wartość, tym lepiej, ponieważ będzie można więcej ubić grubszą warstwę gruntu
- głębokość zagęszczania
- kierunkowość – mówiliśmy już o tym wyżej. Są 2 rodzaje: jednokierunkowa oraz wielokierunkowa
Wynajem lepszy od zakupu
Ze swojej strony zachęcamy was do tego, żeby zapoznać się z naszą ofertą zagęszczarek. Staramy się doradzać klientom jak najlepsze maszyny, a nasz Zipper ZI-RPE120GY z długością płyty 620 mm i częstotliwością 5010 vpm doskonale poradzi sobie przy drobniejszych pracach. Jej lekka waga jest sporym atutem, dzięki której praca jest łatwa i przyjemna.
Wynajem w Węglo-Sprzęt to doskonała opcja dla odbiorców indywidualnych, ale też i dla firm, które pilnie potrzebują skorzystać z pomocy zagęszczarki przy pracach budowlanych. Zakup nowego sprzętu jest mniej efektywny, szczególnie wtedy, kiedy prace nie są przeprowadzane zbyt często bądź też nie posiadamy odpowiedniego serwisu maszyn budowlanych, a wszystko to, a nawet więcej dostaniecie w Węglo-Sprzęt!