Wiele w ostatnich tygodniach słyszało się o węglu od samorządów, natomiast trzeba powiedzieć, że choć cenowo jest to rozwiązanie bardzo korzystne, to jednak ma ono też kilka wad, wobec których nie możemy przejść obojętnie. Chcąc się o nich dowiedzieć więcej, nie pozostawiamy was w niecierpliwości i zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.
Węgiel od samorządów nie pochodzi z polskich kopalń
Dobrze wiemy, że Polska stoi kopalniami i choć jest ich coraz mniej, a do 2049 roku mają być wszystkie wygaszone, to jednak nadal możemy korzystać z węgla. Co prawda ostatnie miesiące pokazały ogromne zamieszanie w tej kwestii, ale jednak teraz jest o wiele łatwiej. W kontekście dokładnych szczegółów odnośnie węgla od samorządów zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego wpisu, w którym wyjaśniliśmy wszystko od A do Z.
Niektórzy nie mają świadomości, ale węgiel, który będzie dostarczany do gospodarstw domowych nie będzie pochodzić z polskich kopalń. Jest to więc węgiel zagraniczny, a jak pokazała praktyka, nie jest to najlepszej klasy produkt. Co ciekawe, okazało się nawet, że węgiel pochodzący z Australii się nie pali! Owszem, można liczyć na szczęście, że trafi się na dobry węgiel, jednak brak gwarancji odnośnie jego jakości jest sporą wadą.
Zakup węgla od samorządów to kolejna biurokracja
Nie ma co ukrywać, że nikt w kraju nie przepada za biurokracją. Trzeba swoje odstać, często chodzi się „od Annasza do Kajfasza” i niewiele z tego wynika. Często pojawiają się pytania dotyczące tego, po czyjej stronie leży koszt transportu. Odpowiadamy – samorządu. Aby dostać węgiel po niższej cenie od samorządów, należy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie.
Węgiel po preferencyjnej cenie w samorządach będzie do 30 kwietnia. Nie zmienia to jednak faktu, że osoba prywatna będzie musiała zapłacić maksymalnie 2000 zł brutto za tonę, plus koszty transportu. Jeżeli nie będzie węgla w macierzystej gminie, to będzie można zakupić w sąsiedniej. Jak przyznał Jacek Sasin 29 listopada, umowy zostały podpisane ze zdecydowaną większością samorządów.
Jaka alternatywa dla węgla od samorządów?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy chce męczyć się ze składaniem wniosków. Na pewno są też tacy, którzy obawiają się, że węgiel, który do nich trafi będzie kiepskiej jakości, bo jest to jak najbardziej możliwe. O wiele lepszą alternatywą jest skorzystanie z oferty, którą zapewnia skup węgla Węglosprzęt w Gliwicach. Posiadamy węgiel bardzo dobrej jakości, który trzyma ciepło. W dodatku istnieje możliwość dowozu pod wskazane miejsce. Chcąc uniknąć powyższych problemów, oferta składu węglowego jest pewniejszym źródłem węgla dobrej klasy, który pochodzi z polskich kopalń.